Czy mogę użyć parkietu Quick-Step w pomieszczeniu z ogrzewaniem lub chłodzeniem podłogowym?

Często zadawane pytania dotyczące parkiet

Czy mogę użyć parkietu Quick-Step w pomieszczeniu z ogrzewaniem lub chłodzeniem podłogowym?

Wbrew powszechnemu przekonaniu podłogi drewniane można instalować wraz z ogrzewaniem podłogowym. Podłoga drewniana jest w stanie wytrzymać naprężenia powodowane zmianami temperatury lub wilgotności. Co więcej, ogrzewanie podłogowe dodaje ciepłego charakteru prawdziwego parkietu.

Typy ogrzewania podłogowego

Wszystkie parkiety Quick-Step można układać na instalacji niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (dotyczy to zarówno przyklejanej podłogi, jak i montażu pływającego). Jednak maksymalna dozwolona temperatura kontaktu z drewnianą podłogą nie może przekraczać 27°C. Parkiet Quick-Step można instalować w przypadku zarówno klasycznych elementów grzewczych z ciepłą wodą lub elektrycznych, jak i folii grzewczych, które są umieszczane na podłożu. Podczas montażu parkietów Quick-Step z ogrzewaniem podłogowym należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcje.

Pobierz instrukcję

Podłogi drewniane z ogrzewaniem podłogowym: rzeczy, o których należy pamiętać

Łącząc podłogę drewnianą z ogrzewaniem podłogowym, należy upewnić się, że ogólny opór cieplny nie przekracza 0,15 m²K/W. Im większy opór cieplny, tym dłużej będzie trwało nagrzewanie podłogi i tym mniej wydajne będzie ogrzewanie podłogowe. Opór cieplny parkietu Quick-Step można znaleźć w konkretnych wytycznych dla ogrzewania podłogowego.

Ważne jest również, aby poniżej ogrzewania podłogowego umieścić warstwę izolacyjną, która zapewnia lepszą izolację niż podłoga drewniana. W ten sposób ciepło odbija się od warstwy izolacyjnej i jest odprowadzane przez podłogę.

Podłogi drewniane a chłodzenie podłogowe

Chłodzenie podłogowe działa na tej samej zasadzie co ogrzewanie podłogowe, ale zamiast gorącej wody używana jest zimna woda. Ponieważ taki system chłodzi podłogę, ważne jest zastosowanie zaawansowanego systemu kontroli i bezpieczeństwa, aby uniknąć wewnętrznej kondensacji podczas korzystania z chłodzenia podłogowego. Zapobiega to uszkodzeniu podłogi przez wodę.

W przypadku chłodzenia podłogowego ogólnie zalecany jest opór cieplny wynoszący 0,09 m²K/W lub mniej. Opór cieplny parkietu Quick-Step 14 mm wynosi około 0,14 m²K/W. Z tego powodu należy uwzględnić pewną utratę wydajności.

Montaż podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym

Parkiet Quick-Step można montować na dwa sposoby: przyklejając do podłoża lub ‘pływająco’. Przyklejona podłoga trochę lepiej przekazuje ciepło. W przypadku montażu pływającego zalecamy użycie naszego podkładu Silent Walk w celu uzyskania najlepszych wyników. Nadal obowiązują ogólne wytyczne dotyczące montażu, chyba że nasze konkretne wytyczne dotyczące ogrzewania podłogowego stwierdzają inaczej. W razie wątpliwości należy zawsze skonsultować się ze sprzedawcą.

Pobierz instrukcje dla ogrzewania podłogowego


Powiązane tematy

Ogólne

Najczęściej zadawane pytania dotyczące podłóg Quick-Step oraz oficjalnego sklepu internetowego Quick-Step.

Często zadawane pytania dotyczące podłoga laminowana

Informacje na temat podłóg laminowanych Quick-Step.

Często zadawane pytania dotyczące winyl

Masz pytania na temat podłóg winylowych Quick-Step? Sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Akcesoria

Od montażu po pielęgnację i naprawy: często zadawane pytania dotyczące akcesoriów Quick-Step.
Top