Porady dotyczące podłóg w pomieszczeniach otwartych


Otwarty układ pomieszczeń nada wrażenie przestronności każdemu domowi. Po co dzielić dom na kilka mniejszych pomieszczeń, kiedy można połączyć kuchnię, salon i jadalnię w jedną, dużą otwartą przestrzeń?

Korzyści są ewidentne: pozbawiony ścian układ pomieszczeń sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne, jest jaśniejsze i zachęca do wspólnych kontaktów. Osoby posiadające dzieci ucieszy jeszcze jedna duża zaleta: rodzice mogą w spokoju zająć się gotowaniem, sprzątaniem czy pracą, nie tracąc dzieci z oczu nawet na chwilę.

 

Wybierz swoją wymarzoną podłogę

 Razem lepiej

Nie kto inny jak legendarny Frank Lloyd Wright był jednym z pierwszych architektów, którzy zastosowali otwarty układ pomieszczeń w domach mieszkalnych. Jego pomysły skupiały się na uczynieniu kuchni centralnym miejscem, wokół którego toczy się codzienne życie rodziny.

Od dwóch dekad coraz więcej nowo wybudowanych i odnowionych domów z powodzeniem łączy wiele części mieszkalnych na jednym, otwartym planie. Gotowanie, spożywanie posiłków, a nawet wieczorne oglądanie telewizji stają się przyjemnymi czynnościami,w których uczestniczy cała rodzina. Otwarta przestrzeń sprzyja poczuciu wspólnoty, wprowadzając do domu wrażenie przestronności.

‎Łącząc wiele części mieszkalnych na jednej przestrzeni, należy jednak rozważyć kilka kwestii związanych z wyborem odpowiedniej podłogi.
Postaw na spójność

Zasada numer jeden przy wyborze podłóg do otwartego układu pomieszczeń to możliwie najmniejsze zróżnicowanie rodzajów podłóg. Staraj się, by w jednym pomieszczeniu nie łączyć różnych rodzajów podłóg, takich jak na przykład twarde drewno i winyl, bo w ten sposób dzielisz pokój na mniejsze części i ujmujesz mu przestronności.

Zmianę rodzaju podłogi można uwzględnić tylko w przypadku istnienia wystarczająco wąskiego wejścia do innego pomieszczenia. Zawsze należy unikać wyraźnych, kontrastowych połączeń i listw przejściowych.

Określ poszczególne obszary

Kluczowym elementem do stworzenia spokojnej, przestronnej atmosfery jest spójność. Nie oznacza to jednak, że całe pomieszczenie ma wyglądać dokładnie tak samo. Poszczególne obszary można wydzielić poprzez zastosowanie różnych akcentów. Do podziału pomieszczenia można również użyć mebli. Jeden obszar od drugiego pomoże odróżnić na przykład mały stolik lub ustawiony za kanapą kredens. Dobrym rozwiązaniem na podkreślenie wybranej przestrzeni jest również użycie dywanu.

Jedna podłoga do wszystkich pomieszczeń

Kuchnie, pokoje dzienne czy jadalnie stawiają różne wymagania względem podłóg. Decydując się na otwarty układ pomieszczeń, należy wziąć je pod uwagę i wybrać taki rodzaj podłogi, który łączy odpowiednie właściwości. Wybierając idealną podłogę do otwartego układu pomieszczeń, pamiętaj o takich czynnikach jak zużycie, wygląd, komfort oraz trwałość i stwórz przytulny dom swoich marzeń.

 

Wybierz swoją wymarzoną podłogę

 


Artykuły powiązane

02.06.2017

Nowa kuchnia: spojrzenie na nową podłogę blogerki Amber