Wprowadź styl skandynawski do swojego domu


Proste, autentyczne, funkcjonalne i ponadczasowe – już od dłuższego czasu możemy zaobserwować rosnącą popularność skandynawskich wpływów w naszych wnętrzach. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie pozbawione wpływów prosto z Danii, Norwegii, Finlandii oraz innych krajów Skandynawii. Wnętrza utrzymane w tym stylu, pełne prawdziwych materiałów oraz stonowanych kolorów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się ascetyczne, w rzeczywistości są jednak pełne autentycznego charakteru. Chcesz także wprowadzić ten styl do swojego domu? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak to zrobić!

Sekret skandynawskiego piękna leży w złotym połączeniu prostoty prawdziwych i naturalnych materiałów, a także wszechstronności wywodzącej się z ponadczasowego charakteru oraz mnogości zastosowań poszczególnych elementów. Na szczęście, wprowadzenie tego stylu do własnych wnętrz jest niezwykle proste.

Skup się na drewnie

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że mieszkańcy krajów skandynawskich kochają drewno. Już sam wybór odpowiedniej podłogi – na przykład jesionowej, sosnowej lub dębowej – będzie znaczącym krokiem we właściwym kierunku. Kolejnym krokiem jest dodanie jasnych drewnianych mebli, skupiając się przede wszystkim na smukłych kształtach i liniach. Jak widać, aranżacja wnętrza w charakterystycznym stylu skandynawskim nie jest wcale trudna. Drewno nie tylko perfekcyjnie spełnia swoją funkcję na podłodze, może także być wykorzystane na ścianach lub na meblach.

Wprowadź naturę do wnętrza

Wybór wykonanych z naturalnego drewna lub postarzanych mebli pozwoli na wprowadzenie naturalnych akcentów do wnętrza twojego domu. Poza drewnem, także wełna, filc oraz skóry zwierzęce są niezastąpione w prawdziwie skandynawskim wnętrzu. Kto nie chciałby mieć w swoim domu miękkiego i pięknego miejsca, w którym można na chwilę usiąść i zapomnieć o troskach codzienności? Tego typu dodatki gwarantują, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne, nawet w czasie długiej i chłodnej zimy. Dodatkowo, stanowią one także perfekcyjne odzwierciedlenie zrównoważonego stylu życia w krajach Skandynawii.


Pracuj z bielą (i innymi kolorami!)

Podobnie jak w przypadku jasnych materiałów, mieszkańcy Skandynawii wybierają także delikatne i proste barwy, z wszechobecną, dominującą bielą. Nie oznacza to jednak, że skandynawskie wnętrza są całkowicie pozbawione kolorów. Wpływy projektantów takich jak Marimekko i Josef Frank sprawiają, że nawet w prostych i charakterystycznych wnętrzach znajduje się miejsce na kolory i jasne akcenty. Innymi słowy, nawet pomimo prostoty i stonowanych kolorów można wprowadzić do wnętrza kolorowe dodatki oraz odważne wzory. Grunt, by nie przesadzić.

Przede wszystkim prostota

Naprawdę łatwo udowodnić, że atrakcyjność wnętrza nie zależy od liczby rzeczy, które trzymamy w domu. Legendarne słowa „im mniej tym lepiej” zdecydowanie sprawdzają się w kontekście stylu skandynawskiego, opierającego się w gruncie rzeczy na prostocie.

Artykuły powiązane

04.09.2015