Jaka jest maksymalna długość podłogi, jaką można ułożyć bez szczeliny dylatacyjnej?

Maksymalna długość podłogi, jaką można ułożyć bez szczeliny dylatacyjnej zależy od dwóch czynników:

  • kształtu pomieszczenia, w którym ma być ułożona podłoga, 
  • warunków klimatycznych panujących w tym pomieszczeniu.

Jeśli pomieszczenie jest w przybliżeniu kwadratowe, a w domu nie występuje zbyt wiele gwałtownych zmian klimatycznych między dniami tygodnia i weekendem oraz w ciągu doby, to można ułożyć do 13 metrów bieżących podłogi bez dodatkowych szczelin dylatacyjnych. Szerokość szczeliny dylatacyjnej przy ścianach zależy od całkowitej długości podłogi. W przypadku długości 13 m należy przewidzieć szczelinę dylatacyjną o szerokości od 13 do 20 mm.

Zaleca się także pozostawienie szczelin dylatacyjnych pod drzwiami między pomieszczeniami w celu ich wydzielenia. Jeśli podłoga Quick-Step jest ułożona bez przerwy na odcinku przekraczającym 13 m – przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego, na przykład przez korytarz – wówczas mogą się w niej pojawiać naprężenia i odkształcenia (wypaczenia w górę). Może do tego dojść, jeśli jedno pomieszczenie jest ogrzewane, a drugie nie, a także jeśli na przykład w jednym z pomieszczeń stoją ciężkie meble. W związku z tym zalecamy także oddzielenie niektórych pomieszczeń od innych przez pozostawienie szczeliny dylatacyjnej pod drzwiami między pomieszczeniami.

Odkryj nasze profile wykończeniowe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziękujemy za opinię!

Ups. Coś poszło nie tak.

Wystąpił nieznany błąd. Spróbuj ponownie. Jeśli ten problem nie ustąpi, skontaktuj się.


Powiązane artykuły

  • Czy naprawdę musimy pozostawić szczeliny dylatacyjne między wszystkimi pomieszczeniami?

Znajdź najbliższego sprzedawcę

Niezależnie od tego, czy udało Ci się już znaleźć idealną podłogę, czy chcesz jeszcze trochę poszukać — nasza rozległa sieć sprzedawców Quick-Step zawsze jest na wyciągnięcie ręki.

Szanowni Klienci,
W tych trudnych czasach panującej epidemii związanej z koronawirusem, chcielibyśmy zapewnić, że zakupy w sklepach oferujących produkty Quick-Step są bezpieczne.
Wszystkim nam zależy na komforcie i bezpieczeństwie podczas dokonywanych zakupów, dlatego wszędzie stosowane są wszelkie środki prewencji, tj. maseczki, płyny do dezynfekcji, wydzielone strefy czy odpowiedni dystans.
Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że w tym trudnym okresie niektóre kolekcje mogą mieć dłuższe okresy oczekiwania niż zwykle.