Czy mogę użyć parkietu Quick-Step w pomieszczeniu z ogrzewaniem lub chłodzeniem podłogowym?

Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące łączenia podłóg drewnianych Quick-Step z ogrzewaniem lub chłodzeniem podłogowym.

Wbrew powszechnemu przekonaniu podłogi drewniane można instalować wraz z ogrzewaniem podłogowym. Podłoga drewniana jest w stanie wytrzymać naprężenia powodowane zmianami temperatury lub wilgotności. Co więcej, ogrzewanie podłogowe dodaje ciepłego charakteru prawdziwego parkietu.

Typy ogrzewania podłogowego

Wszystkie parkiety Quick-Step można układać na instalacji niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (dotyczy to zarówno przyklejanej podłogi, jak i montażu pływającego). Jednak maksymalna dozwolona temperatura kontaktu z drewnianą podłogą nie może przekraczać 27°C. Parkiet Quick-Step można instalować w przypadku zarówno klasycznych elementów grzewczych z ciepłą wodą lub elektrycznych, jak i folii grzewczych, które są umieszczane na podłożu. Podczas montażu parkietów Quick-Step z ogrzewaniem podłogowym należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcje.

Pobierz instrukcję

Podłogi drewniane z ogrzewaniem podłogowym: rzeczy, o których należy pamiętać

Łącząc podłogę drewnianą z ogrzewaniem podłogowym, należy upewnić się, że ogólny opór cieplny nie przekracza 0,15 m²K/W. Im większy opór cieplny, tym dłużej będzie trwało nagrzewanie podłogi i tym mniej wydajne będzie ogrzewanie podłogowe. Opór cieplny parkietu Quick-Step można znaleźć w konkretnych wytycznych dla ogrzewania podłogowego.

Ważne jest również, aby poniżej ogrzewania podłogowego umieścić warstwę izolacyjną, która zapewnia lepszą izolację niż podłoga drewniana. W ten sposób ciepło odbija się od warstwy izolacyjnej i jest odprowadzane przez podłogę.

Podłogi drewniane a chłodzenie podłogowe

Chłodzenie podłogowe działa na tej samej zasadzie co ogrzewanie podłogowe, ale zamiast gorącej wody używana jest zimna woda. Ponieważ taki system chłodzi podłogę, ważne jest zastosowanie zaawansowanego systemu kontroli i bezpieczeństwa, aby uniknąć wewnętrznej kondensacji podczas korzystania z chłodzenia podłogowego. Zapobiega to uszkodzeniu podłogi przez wodę.

W przypadku chłodzenia podłogowego ogólnie zalecany jest opór cieplny wynoszący 0,09 m²K/W lub mniej. Opór cieplny parkietu Quick-Step 14 mm wynosi około 0,14 m²K/W. Z tego powodu należy uwzględnić pewną utratę wydajności.

Montaż podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym

Parkiet Quick-Step można montować na dwa sposoby: przyklejając do podłoża lub ‘pływająco’. Przyklejona podłoga trochę lepiej przekazuje ciepło. W przypadku montażu pływającego zalecamy użycie naszego podkładu Silent Walk w celu uzyskania najlepszych wyników. Nadal obowiązują ogólne wytyczne dotyczące montażu, chyba że nasze konkretne wytyczne dotyczące ogrzewania podłogowego stwierdzają inaczej. W razie wątpliwości należy zawsze skonsultować się ze sprzedawcą.

Pobierz instrukcje dla ogrzewania podłogowego


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziękujemy za opinię!

Ups. Coś poszło nie tak.

Wystąpił nieznany błąd. Spróbuj ponownie. Jeśli ten problem nie ustąpi, skontaktuj się.


Powiązane artykuły

  • Czym jest podłoga drewniana?

Znajdź najbliższego sprzedawcę

Niezależnie od tego, czy udało Ci się już znaleźć idealną podłogę, czy chcesz jeszcze trochę poszukać — nasza rozległa sieć sprzedawców Quick-Step zawsze jest na wyciągnięcie ręki.

Szanowni Klienci,
W tych trudnych czasach panującej epidemii związanej z koronawirusem, chcielibyśmy zapewnić, że zakupy w sklepach oferujących produkty Quick-Step są bezpieczne.
Wszystkim nam zależy na komforcie i bezpieczeństwie podczas dokonywanych zakupów, dlatego wszędzie stosowane są wszelkie środki prewencji, tj. maseczki, płyny do dezynfekcji, wydzielone strefy czy odpowiedni dystans.
Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że w tym trudnym okresie niektóre kolekcje mogą mieć dłuższe okresy oczekiwania niż zwykle.