Czas na odnowienie łazienki?
Spraw, żeby wszystko poszło jak z płatka!


Remont łazienki to duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcesz przeprowadzić go samodzielnie. Aby upewnić się, że Twój remont pójdzie tak sprawnie, jak to tylko możliwe, stworzyliśmy instrukcję krok po kroku, dzięki której uda Ci się skutecznie rozpocząć (i ukończyć) ten projekt. 

 

Krok 1: Planowanie i układanie

Marzysz o nowej łazience już od lat i nie możesz się już doczekać rozpoczęcia projektu? Cieszy nas Twój entuzjazm, ale zanim ruszysz do akcji z ciężkimi narzędziami, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl. Czy Twój pomysł pasuje do danego pomieszczenia? Przygotuj plan w skali i rozrysuj przyszły wygląd pomieszczenia. Wybierz swoje nowe instalacje sanitarne i armaturę przed rozpoczęciem remontu, a następnie zanotujwymiary na planie. Następnie wytnij niewielkie „modele” nowych instalacji sanitarnych w takiej samej skali jak plan pomieszczenia. Teraz możesz układać je na planie jak puzzle! Nie zapomnij o zaznaczeniu na planie ogrzewania oraz wszelkich gniazdek i puszek oświetleniowych. Jeszcze jedno: zaznacz, czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do środka.  
 

Krok 2: Kup wszystko czego potrzebujesz przed rozebraniem swojej starej łazienki

Jeśli masz w domu tylko jedną łazienkę, musisz zadbać o to, by Twój remont przebiegał bezproblemowo. Zanim rozpoczniesz rozbiórkę i przystąpisz do odbudowy warto wcześniej zakupić wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. W szczególności jeśli myślisz o stworzeniu łazienki w konkretnym stylu, używasz trudniejszych do znalezienia materiałów lub zamówienie wiąże się z oczekiwaniem na dostawę. W pierwszej kolejności zgromadź wszystkie materiały i wyposażenie – dopiero wtedy będzie czas na prawdziwy remont!
 

Quick-Step Laminat Majestic, dąb lesny brązowy, łazienka

Krok 3: Sprawdź wszystkie rury

Po rozbiórce i wyniesieniu wyposażenia masz zazwyczaj doskonały widok na wszystkie rury oraz odpływy, dzięki czemu możesz z łatwością sprawdzić, czy po latach nie stało się z nimi nic złego. Jeśli zauważysz osad z kamienia lub poczujesz, że krany otwierają się z wyraźnym oporem, wymiana może być w tym wypadku rozsądnym wyjściem. Możesz także wymienić rury oraz odpływy, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli chcesz zadbać o oszczędność energii, upewnij się, że wszystkie rury są możliwie jak najkrótsze i że w żadnym punkcie nie są załamane pod kątem 90°, ponieważ może to prowadzić do ich łatwego zapchania.


Krok 4: Tynkowanie ścian i sufitu

W łazienkach zwykle panuje wysoka wilgoć, dlatego należy upewnić się, że pomieszczenie zostało odpowiednio przystosowane, by uniknąć związanych z tym problemów – pleśni, grzyba oraz pęknięć. Do łazienki najlepiej wybrać gładź szpachlową lub odporne na wilgoć płyty gipsowe oraz zasięgnąć opinii specjalisty. Co prawda nieco zwiększy to koszty, lecz zapewni w zamian doskonałą jakość na całe życie. Montując kafelki na ścianie możesz przymocować je przy użyciu zaprawy cementowej, która zapewnia lepszą ochronę przed wilgocią od samej gładzi.

Krok 5: Wylewka

Jeśli całkowicie przebudowujesz swoją łazienkę, remont objął także nowe rury. Oznacza to, że warto będzie zrobić nową, świeżą wylewkę lub betonową posadzkę. W tym wypadku złotą zasadą jest przeznaczenie na to odpowiedniego czasu, ponieważ nowa posadzka musi wyschnąć przed rozpoczęciem dalszych prac. Podstawowa zasada dotycząca szybkości schnięcia wylewek wygląda następująco:

<4 cm = 1 tydzień na 1 cm
5 cm = 6 tygodni do pełnego wyschnięcia
6 cm = 8 tygodni do pełnego wyschnięcia
>6 cm = 8 + 4 tygodnie na każdy dodatkowy centymetr


Korzystasz ze starych rur? Możesz spokojnie pominąć ten krok.

Quick-Step winyl Balance-click, dąb select jasny, łazienka

Krok 6: Dobierz luksusową podłogę do swojego projektu

Kto powiedział, że łazienka nie może być przytulna i ciepła? Quick-Step oferuje podłogi w 100% odpowiednie do łazienek, dopełniające Twój wyjątkowy projekt. Lubisz podłogi laminowane? Teraz możesz je także zamontować w swojej łazience! Możesz wybrać wodoodporne podłogi laminowane z technologią HydroSeal — wszystkie podłogi laminowane z serii Impressive (Ultra) oraz Majestic posiadają właściwości hydrofobowe. Jeśli remontujesz łazienkę, nasze luksusowe podłogi winylowe są niezwykle cienkie, co sprawia, że są idealne do takich zastosowań. Można je układać także bezpośrednio na istniejących płaskich pokryciach podłogowych. Dzięki technologiom Scratch Guard oraz Stain Guard, Twoja nowa podłoga z łatwością sprosta wszystkim wyzwaniom, a dodatkowo będzie niezwykle prosta do czyszczenia.

Niezależnie od tego, co Ci się podoba – stylowy kamień, ciepły orzech lub dąb, świeże bielone drewno – znajdziesz to w naszej ofercie. 

Krok 7: Wykończenie oraz instalacje

To już prawie koniec! Ostatnim krokiem remontu łazienki jest zamontowanie nowej armatury oraz instalacji sanitarnych, podgrzewacza wody oraz dodatków. Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne. 
 

Gotowy na remont? Aby upewnić się, że masz wszystko czego potrzebujesz, możesz pobrać listę – jest dostępna tutaj

Quick-Step Laminat Majestic, dąb nizinny jasnobrązowy, łazienka

Top