Projektanci już to robią
Kupujemy zbyt dużo rzeczy, których często i tak nie potrzebujemy - i których prędzej czy później prawdopodobnie się pozbędziemy. Jednak nie wszystkie z tych przedmiotów muszą kończyć na śmietniku. Wielu projektantów wnętrz i mody już dawno doszła do tego wniosku.
„Upcycling" nie od razu zyskał na popularności, ale dziś to jeden z najważniejszych trendów związanych z ponownym wykorzystywaniem różnych przedmiotów i materiałów. Na wybiegach da się wypatrzeć niewiarygodnie wyglądające sukienki lub modne torby wykonane z kawałków starych tkanin i używanej odzieży. Stella McCartney poszła nawet o krok dalej: brytyjska projektantka na potrzeby jednej z najnowszych kolekcji użyła… plastiku wyłowionego z morza. Nawet tak duże marki jak H&M czy Adidas idą w kierunku upcyclingu. Architekci i artyści odkrywają możliwości ponownego wykorzystania drewna, odpadów i używanych przedmiotów w celu stworzenia unikalnych projektów i dzieł sztuki. Możliwości są nieograniczone; rezultaty – wyjątkowe.
Upcycling/recycling
Upcycling często mylony jest z recyklingiem. Ten ostatni polega na przetwarzaniu zużytych lub wyrzuconych materiałów. Na przykład butelki z tworzywa sztucznego mogą być przetopione na nowe, a popękane szkło można przerobić do ponownego wykorzystania. To dobry sposób na walkę z produkcją zbyt dużej ilości śmieci. Jednak proces ten nie należy ani do najtańszy, ani do najbardziej przyjaznych dla środowiska. Ponadto oryginalny materiał traci na wartości. W przypadku upcyclingu, stare przedmioty - dzięki oryginalnym i kreatywnym rozwiązaniom - zyskują drugie życie (być może nawet o wiele lepsze!). Idealnym przykładem są choćby drewniane palety: dzięki czyszczeniu i obróbce, można zamienić je w ogrodową sofę, huśtawkę lub stół. Dodatkowa warstwa farby w mgnieniu oka nada im zupełnie odmiennego wyglądu!
Wnętrze z charakterem
Dziś przywiązujemy niezwykle dużą uwagę do autentyczności, wykonania i nostalgii towarzyszącej kupowanym przedmiotom. Coraz częściej decydujemy się na produkty z trwałych materiałów, na meble z historią, czy ekologiczną żywność i ubrania. Zabieramy się własnoręczną produkcję ceramiki, malowanie naczyń i wszelkie inne prace typu DIY. Ekologiczne nastawienie nie musi wcale oznaczać kompromisu w kwestii stylu i szyku. Wręcz przeciwnie: wykonywanie rzeczy z odzyskanych materiałów nadaje domowi charakteru. Jest to wręcz idealny sposób na stworzenie unikalnego wnętrza.
