10% rabatu na wybrane podłogi

Podwiń rękawy i rozpocznij przygodę z upcyclingiem!


Czy chcesz, aby Twój dom i ogród (lub balkon) wyglądały nieco bardziej oryginalnie? Czy stos rzeczy, których już nie potrzebujesz, z dnia na dzień staje się coraz większy? Upcycling jest doskonałym sposobem na przekształcenie starych, "bezużytecznych" przedmiotów w przyciągające uwagę elementy wystroju Twojego wnętrza!

Zwolennicy upcyclingu dają starym, używanym rzeczom drugie życie. Każdą z nich można ulepszyć, upiększyć i sprawić, że stanie się na powrót pożyteczna – tylko dzięki odrobinie kreatywności i oryginalności. Upcycling jest u szczytu swojej popularność, nadszedł zatem czas, żebyście i Wy zaczęli ozdabiać własne wnętrza unikatowymi rarytasami.

Upcycling desek podłogowych

Jeśli po montażu podłogi, pozostały Ci niewykorzystane kawałki desek, nie wyrzucaj ich, tylko pomyśl, do czego mogą się przydać.

Lubisz jazdę na rowerze? Wykorzystaj części ze starego jednośladu w celu stworzenia modnej ozdoby na ścianę. Użyj kawałka starej opony do wykonania kolczyków, wykorzystaj zużyty reflektor do spreparowania lampki na biurko, a starą kierownicę powiesić na ścianie w miejsce zwierzęcych trofeów czy poroży!Jak to zrobić?

Rowerowe trofeum

Nie masz co zrobić ze starym rowerem? Odkręć kierownicę i siodełko – bierzemy się do pracy!

1. Połącz kierownicę z siodełkiem, lub wykorzystać samą kierownicę do stworzenia „poroża”.
2. Wydrukuj wzór Quick-Step i nanieś go panel podłogowy.
3. Użyj piły ręcznej do wycięcia kształtu w drewnie lub laminacie.
4. Osadź kierownicę i siodełko na panelu, tak żeby całość przypominała zwierzęce poroże.
5. Przymocuj do siebie kierownicę i siodełko za pomocą kabla.

Cycling head on the wall


Rowerowy uchwyt na kubek

Nigdy nie używałeś uchwytu na kubek podczas jazdy rowerem? Pozbądź się zbędnego obciążenia i dopasuj go do swojego wnętrza!

1. Połącz kierownicę z siodełkiem, lub wykorzystać samą kierownicę do stworzenia „poroża”.
2. Wydrukuj wzór Quick-Step i nanieś go panel podłogowy.
3. Przymocuj uchwyt na kubek.
4. Twój nowy rowerowy uchwyt na kubek jest gotowy! Włóż do niego kwiaty, sztućce… co tylko zechcesz!
Upcycling, cyclingcup holder on the wall


Rowerowa lampa na biurko

Stwórz własną lampę na biurko – wystarczy jedno koło!

1. Wytnij/przeszlifuj swoje koło.
2. Wydrukuj wzór Quick-Step i nanieś go panel podłogowy.
3. Przytnij drewniane deski do odpowiedniego rozmiaru.
4. Gotowe do montażu!
Upcycling, cycling desk lamp


Czas na zegar

Przestań szukać idealnego zegara, zrób go samodzielnie!

1. Weź stare koło.
2. Wydrukuj wzór Quick-Step ze wskazówkami i cyframi (tutaj) i skopiuj go na deskę podłogową.
3. Przymocuj wskazówki i cyfry do koła.
Upcycling, clockProjektanci już to robią

Kupujemy zbyt dużo rzeczy, których często i tak nie potrzebujemy - i których prędzej czy później prawdopodobnie się pozbędziemy. Jednak nie wszystkie z tych przedmiotów muszą kończyć na śmietniku. Wielu projektantów wnętrz i mody już dawno doszła do tego wniosku.

„Upcycling" nie od razu zyskał na popularności, ale dziś to jeden z najważniejszych trendów związanych z ponownym wykorzystywaniem różnych przedmiotów i materiałów. Na wybiegach da się wypatrzeć niewiarygodnie wyglądające sukienki lub modne torby wykonane z kawałków starych tkanin i używanej odzieży. Stella McCartney poszła nawet o krok dalej: brytyjska projektantka na potrzeby jednej z najnowszych kolekcji użyła… plastiku wyłowionego z morza. Nawet tak duże marki jak H&M czy Adidas idą w kierunku upcyclingu. Architekci i artyści odkrywają możliwości ponownego wykorzystania drewna, odpadów i używanych przedmiotów w celu stworzenia unikalnych projektów i dzieł sztuki. Możliwości są nieograniczone; rezultaty – wyjątkowe.


Upcycling/recycling

Upcycling często mylony jest z recyklingiem. Ten ostatni polega na przetwarzaniu zużytych lub wyrzuconych materiałów. Na przykład butelki z tworzywa sztucznego mogą być przetopione na nowe, a popękane szkło można przerobić do ponownego wykorzystania. To dobry sposób na walkę z produkcją zbyt dużej ilości śmieci. Jednak proces ten nie należy ani do najtańszy, ani do najbardziej przyjaznych dla środowiska. Ponadto oryginalny materiał traci na wartości. W przypadku upcyclingu, stare przedmioty - dzięki oryginalnym i kreatywnym rozwiązaniom - zyskują drugie życie (być może nawet o wiele lepsze!). Idealnym przykładem są choćby drewniane palety: dzięki czyszczeniu i obróbce, można zamienić je w ogrodową sofę, huśtawkę lub stół. Dodatkowa warstwa farby w mgnieniu oka nada im zupełnie odmiennego wyglądu!

Wnętrze z charakterem

Dziś przywiązujemy niezwykle dużą uwagę do autentyczności, wykonania i nostalgii towarzyszącej kupowanym przedmiotom. Coraz częściej decydujemy się na produkty z trwałych materiałów, na meble z historią, czy ekologiczną żywność i ubrania. Zabieramy się własnoręczną produkcję ceramiki, malowanie naczyń i wszelkie inne prace typu DIY. Ekologiczne nastawienie nie musi wcale oznaczać kompromisu w kwestii stylu i szyku. Wręcz przeciwnie: wykonywanie rzeczy z odzyskanych materiałów nadaje domowi charakteru. Jest to wręcz idealny sposób na stworzenie unikalnego wnętrza.

Jak to zrobić? Rowerowe trofeum