Jak stworzyć przytulny dom

Podejście krok po kroku

W dzisiejszych czasach chcemy przede wszystkim, aby nasz dom był bezpieczną przystanią, w której możemy być sobą i schronić się przed stresami codziennego życia. Nie dziwi fakt, że trendy takie jak hygge i wabi-sabi zyskały w ostatnich latach tak ogromną popularność. Jak mówi Fabienne Vanbrabant, niezależna projektantka, coach i właścicielka studia projektowego IKAb w Borgloon (Belgia), “stworzenie wrażenia przytulności wymaga czegoś więcej niż tylko rzucenia kilku koców na podłogę i powolnego sączenia kombuczy. Wszystko sprowadza się do osiągnięcia perfekcyjnej równowagi”. Oto wskazówki, od czego zacząć.

1. Zacznij od tablicy inspiracji

Fabienne: “Nie masz pewności, jaki styl lub kierunek wybrać? Zacznij od stworzenia tablicy inspiracji: kolekcji obrazów, które w jakiś sposób przyciągają Twoją uwagę i przedstawiają atmosferę, w której chcesz się znaleźć. Możesz to zrobić ręcznie przy użyciu kleju, nożyczek i grubej sterty magazynów lub cyfrowo, korzystając z aplikacji takich jak Moodboard Lite lub Moodzer.com. Jeśli remontujesz więcej niż jedno pomieszczenie, utwórz tablicę inspiracji dla każdego z nich, wybierając nie więcej niż 10 obrazów na tablicę.

2. Znajdź wspólny wątek

Przyjrzyj się uważnie tablicom inspiracji: które elementy naprawdę przyciągają Twój wzrok? Które elementy, kolory, tekstury i materiały mogą posłużyć jako podstawa projektu? W idealnej sytuacji stworzysz roboczą paletę pasujących kolorów, materiałów i tekstur, która pomoże w podejmowaniu kolejnych decyzji.

3. Użyj tego, co już masz — jeśli pasuje

Czy masz jakieś meble, dzieła sztuki lub dekoracje, które naprawdę powinny znaleźć miejsce w nowym wnętrzu? Przymierzaj je pojedynczo, aby upewnić się, że rzeczywiście pasują do wybranego stylu.

“Nie wszystko musi być nowe: stwórz miejsce dla starych mebli, które emanują życiem, opowiadają historie i pozwalają nam połączyć się z przeszłością”.

4. Stwórz miejsce dla niedoskonałości

Dodanie mebli, dzieł sztuki lub dekoracji, które opowiadają historię, to doskonały sposób na uzyskanie w domu przytulnej atmosfery. Stwórz więc miejsce dla szafy prababci lub drewnianej podłogi przypominającej dom rodzinny. Takie przedmioty nie muszą być w idealnym stanie: japońska filozofia wabi-sabi skupia się na znajdowaniu piękna w niedoskonałości. Pamiętaj po prostu, aby zachować równowagę: przedmioty, które chcesz zachować, muszą pasować do ogólnego stylu. Jeśli nie, okaż bezwzględność.

5. Znajdź naturalną równowagę

Wybór materiałów odgrywa podstawową rolę. Naturalne materiały mogą budzić wrażenie spokoju, ciepła i autentyczności. To właśnie dlatego wszędzie widać mnóstwo drewna, kamienia, wełny, lnu, pomarszczonych tkanin, gliny i skóry w ziemistych, ciemniejszych i przygaszonych pastelowych kolorach. Nadają one pomieszczeniu przytulny i autentyczny nastrój.

Z tego samego powodu drewniane podłogi cieszą się nadal ogromną popularnością, gdyż łączą tę tęsknotę za naturą z uczuciem nostalgii. Wielu ludzi dorastało w domach z drewnianą podłogą, a teraz próbuje odzyskać to utracone wrażenie przynależności i bezpieczeństwa. Swoich odbiorców szybko znajdują także imitacje drewna, takie jak laminat i winyl. Obecnie wiele podłóg laminowanych i winylowych jest praktycznie nieodróżnialnych od drewna, oferując zarazem wiele praktycznych korzyści, takich jak odporność na wodę, łatwość pielęgnacji i wszechstronność.Znajdź swoją ulubioną podłogę drewnianąArtykuły powiązane

10.01.2018

Weź się do pracy: 5 powodów, dla których nie warto już dłużej odkładać remontu w swoim domu

Szanowni Klienci,
W tych trudnych czasach panującej epidemii związanej z koronawirusem, chcielibyśmy zapewnić, że zakupy w sklepach oferujących produkty Quick-Step są bezpieczne.
Wszystkim nam zależy na komforcie i bezpieczeństwie podczas dokonywanych zakupów, dlatego wszędzie stosowane są wszelkie środki prewencji, tj. maseczki, płyny do dezynfekcji, wydzielone strefy czy odpowiedni dystans.
Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że w tym trudnym okresie niektóre kolekcje mogą mieć dłuższe okresy oczekiwania niż zwykle.