Gotowi na wiosenne porządki?

Chłodną i ponurą zimę mamy już dawno za sobą, pora więc zabrać się za sprzątanie domu. Miotły i mopy do boju: czas na wiosenne porządki!Wiosenne porządki na przestrzeni wieków

Tradycja wiosennych porządków wygląda inaczej w różnych kulturach. Przykładowo w starożytnej Persji w Nowy Rok (lub Nouruz), który przypadał na pierwszy dzień wiosny, panował zwyczaj Khouneh Tekoun, co znaczyło dosłownie „przetrząsanie domu”. Tradycja ta jest po dziś dzień podtrzymywana w Iranie.

W Europie kontynentalnej zwyczaj ten pojawił się za sprawą tamtejszego wilgotnego klimatu. Aż do XIX wieku domy były ogrzewane węglem i drewnem, a oświetlane świecami. Początek marca był doskonałym czasem na otwarcie wszystkich okien i drzwi i pozbycie się całego dymu i kurzu.

Żywa tradycja

Dziś nasze domy są elektrycznie oświetlane i centralnie ogrzewane, a w usuwaniu kurzu pomagają nam odkurzacze. Niemniej dla wielu z nas wiosna to wciąż doskonały czas na gruntowne domowe porządki. Dla większości jest to najlepszy okres w roku, żeby poodsuwać wszystkie meble, porządnie wyszorować podłogi i wyprać zasłony.

Odpowiedni sprzęt

Planujesz własne wiosenne porządki? Jeśli tak, nie zapomnij dobrze się przygotować. Zacznij sprzątanie od najwyższego piętra i przemieszczaj się w dół. Pamiętaj, żeby zajrzeć za każdą szafkę i upewnij się, że posiadasz właściwy sprzęt. I tak na przykład, by ułatwić sobie czyszczenie podłóg, skorzystaj z zestawów do konserwacji i naprawy Quick-Step.

Top