Jak drewno powstrzymuje CO2 przed dostaniem się do powietrza

Czy wiesz, że połowę biomasy drewna stanowi węgiel? Każdego roku dzięki produktom drewnianym miliony ton CO2 nie przedostają się do atmosfery. Quick-Step wyjaśnia to zjawisko.

Quick-Step wood helps us breathe

Las we własnym domu

Pomyśl o drzewach jak o botanicznych odkurzaczach. Poprzez fotosyntezę wchłaniają i magazynują dwutlenek węgla (CO2), którego rosnące stężenie w powietrzu znacząco przyczynia się do zmian klimatu. Dwutlenek węgla jest uwalniany z powrotem do atmosfery dopiero wtedy, gdy drzewo spłonie lub zgnije.

Jeśli jednak drzewo zostanie ścięte i przetworzone na meble, podłogi lub materiały budowlane, dwutlenek węgla pozostanie we wnętrzu produktu drewnianego przez cały jego cykl życia. Gdyby wykorzystanie drewna w Europie wzrosło o zaledwie 4%, każdego roku produkty drewniane pochłaniałyby kolejne 150 milionów ton CO2*.Recykling węgla

W zależności od metody zutylizowania produkt drewniany może zatrzymać zmagazynowany węgiel nawet po tym, jak jego cykl życia dobiegnie końca. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest recykling lub ponowne wykorzystanie. Na przykład wybierając drewno odzyskane – drewno pochodzące ze starych podłóg, stodół, podkładów kolejowych – przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko

Poza magazynowaniem dwutlenku węgla produkty drewniane mają jeszcze inną zaletę – ich wyprodukowanie pochłania niewiele energii. Oznacza to, że drewno charakteryzuje się znacznie mniejszym „śladem węglowym” w porównaniu z innymi materiałami. W skrócie: drewno jako materiał konstrukcyjny stanowi ekologiczną alternatywę, która pomaga zapobiegać zmianom klimatu.

*Źródło: www.houtgeeftzuurstof.be.

Top