Unijne standardy pomagają w wyborze podłogi laminowanej wysokiej jakości

Wybór podłóg laminowanych dostępnych na rynku jest ogromny. Każdy producent twierdzi, że to właśnie jego produkt spełni nasze oczekiwania. Jednak jakość i zakres zastosowania poszczególnych podłóg laminowanych mogą się bardzo różnić. Na szczęście istnieją normy europejskie, które pomagają w dokonaniu właściwego wyboru.Normy europejskie

W ciągu ostatnich dziesięcioleci normy i regulacje europejskie zaczęły odgrywać ważną rolę w życiu każdego z nas. I tak na przykład, określają one chociażby rozmiar kontenerów transportowych, wyznaczają maksymalne stężenia składników w spożywanej przez nas żywności. Mimo że mogą się one wydawać przesadne, a czasami nawet irracjonalne, ich zadaniem jest na ogół chronienie nas i tworzenie lepszych warunków życia i pracy.

Norma dla laminatu

Pod koniec lat 90., Unia Europejska wprowadziła normę EN 13329, określającą wymogi i metody testowania powłok podłóg laminowanych. Norma uwzględnia również system klasyfikacji oparty na normie EN 685, określając obszary oraz warunki, w jakich podłogi laminowane mogą być wykorzystane.

Klasy od 21 do 23 oznaczają, że podłoga jest przeznaczona do użytku domowego, natomiast klasy od 31 do 34 są nadawane podłogom odpowiednim dla bardziej intensywnych, komercyjnych zastosowań. Klasy od 41 do 43 oznaczają, że podłoga może być używana w środowiskach przemysłowych. Pierwsza cyfra oznacza ogólne zastosowanie (2: domowe, 3: komercyjne, 4: przemysłowe), natomiast druga cyfra określa dalszy podział użytkowania według schematu: lekkie (1), umiarkowane (2), intensywne (3) i bardzo intensywne (4).


Podsumowanie

 Klasy  Użytkowanie
 21  Domowe - lekkie
 22  Domowe - umiarkowane
 23  Domowe - intensywne
 24  Domowe - bardzo intensywne
 31  Komercyjne - lekkie
 32  Komercyjne - umiarkowane
 33  Komercyjne - intensywne
 34  Komercyjne - bardzo intensywne

Dokonaj świadomego wyboru

Producenci podłóg laminowanych są zobowiązani do wyraźnego oznaczania klasyfikacji produktu na opakowaniu. Gdy przyjrzysz się dokładnie podłogom laminowanym Quick-Step, zobaczysz, że wszystkie posiadają klasę 32, co oznacza, że są przydatne do wszystkich zastosowań, włączając w to umiarkowane użytkowanie komercyjne. Kolekcja Quick-Step Majestic Pro idzie o jeden krok dalej i posiada klasę 33, oznaczającą intensywne użytkowanie komercyjne. Oba oznaczenia gwarantują podłogę najwyższej jakości, idealnie dostosowaną do codziennego użytku.
Top