Go to content Go to search

W jaki sposób mogę naprawić uszkodzony panel laminowany?

Drobne uszkodzenia podłogi laminowanej można naprawić z łatwością dzięki zestawowi naprawczemu Quick-Step. Niekiedy zdarza się jednak, że panel jest uszkodzony do tego stopnia, że konieczna staje się jego całkowita wymiana. Demontaż pojedynczego panelu z gotowej podłogi nie należy do najłatwiejszych zadań, ale w tym poradniku pokażemy ci krok po kroku jak przeprowadzić ten proces.

W tym celu będzie potrzebne kilka narzędzi: taśma, nóż, ołówek, pilarka tarczowa z prowadnicą, dłuto, młotek, łom oraz klocek montażowy.

  1. W pierwszej kolejności upewnij się, że uszkodzony panel jest wyraźnie oznaczony ołówkiem lub markerem. Oklej podłogę wokół uszkodzonego panelu tak, aby odróżnić go od otaczających go paneli.

  2. Następnie weź nowy panel i wyznacz linię cięcia. Wyznacz ją na spodzie panelu, by dokładnie wiedzieć, gdzie znajdzie się jego krawędź. Później przykleimy tę część.

  3. Odetnij część zamka w nowym panelu przy pomocy piły z prowadnicą. Obetnij jeden długi zamek na całej długości, przeciwległy długi zamek na odcinku około 20 cm przy końcu deski i jeden krótki zamek na tym samym końcu deski. 

  4. Wykorzystując to samo narzędzie, wykonaj dwa równoległe nacięcia wzdłuż uszkodzonego panelu. Dotnij je tak blisko krawędzi, jak to możliwe.

  5. Na końcu uszkodzonego panelu wykonaj nacięcia pod kątem używając w tym celu piły. Nacięcia powinny krzyżować się z tymi wykonanymi w poprzednim kroku. Dzięki temu usunięcie uszkodzonego panelu będzie prostsze.

  6. Usuń uszkodzony panel przy pomocy dłuta.

  7. Nałóż klej na zamki sąsiednich paneli w miejscach, które połączą się z odciętymi zamkami nowego panelu.

  8. Następnie weź przygotowany panel i połącz go nieodciętym profilem zamka z zamkami sąsiednich paneli, które nie zostały posmarowane klejem.

  9. Korzystając z młotka, łyżki montażowej oraz bloczka montażowego, delikatnie wsuń nowy panel na miejsce i dobrze dociśnij.

  10. Pozostaw dociśnięty panel do związania kleju pod obciążeniem około 40 kg. Potem znów możesz cieszyć się piękną podłogą.

Dowiedz się więcej:

ZOBACZ FILM

Czy ten artykuł był przydatny?
Jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dziękujemy za opinię!

Ups. Coś poszło nie tak.

Wystąpił nieznany błąd. Spróbuj ponownie. Jeśli ten problem nie ustąpi, skontaktuj się.