Go to content Go to search

PROMOCJA

Rabat na wybrane podłogi

Jak zacząć układać podłogę winylową?

Zdecydowałeś się na podłogę winylową i chcesz ją samodzielnie zamontować? Chętnie pomożemy Ci zacząć i pokażemy, jak to zrobić, krok po kroku.

Przygotowanie do montażu podłogi winylowej

Zmierz szerokość pomieszczenia i podziel uzyskaną wartość przez szerokość panelu. Teraz już wiesz, ile pełnych rzędów paneli będziesz potrzebować. Zaznacz na ścianie, gdzie będziesz kłaść ostatni pełny panel. Pozostałe centymetry, których nie uda się zapełnić pełnym panelem, można rozłożyć na dwa panele, które można wykorzystać na końcach podłogi. Nie należy wykonywać prac węższych niż 5 cm. Zwiększy to stabilność podłogi.

Instalacja podkładu

Teraz możesz rozpocząć układanie podkładu. Jeśli nie masz pewności, jak dokładnie to zrobić, obejrzyj nasz film „Jak zamontować podkład pod podłogę winylową?”.

Rozpakowanie i sprawdzenie paneli

Po ułożeniu podkładu możesz wyjąć panele z opakowania i wymieszać różne panele z różnych paczek, aby uniknąć umieszczenia obok siebie zbyt wielu identycznych wzorów i wariantów kolorystycznych. Przed rozpoczęciem montażu, a także w jego trakcie należy sprawdzać wszystkie panele w optymalnych warunkach oświetleniowych. W żadnym przypadku nie należy używać wadliwych paneli. 

Określenie kierunku

Najlepszy efekt uzyskasz, układając podłogę winylową w linii najdłuższej ściany, równolegle do kąta, pod którym światło wpada do pomieszczenia. Upewnij się, że skrajne łączenia paneli w dwóch kolejnych rzędach nigdy nie są wyrównane. Oznacza to, że należy naprzemiennie rozmieszczać łączenia końcowe. Upewnij się, że krótkie łączenia paneli są zawsze przesunięte względem siebie o co najmniej 30 cm. Zapewni to najlepszy możliwy rezultat.

Ponieważ ściana prawie nigdy nie jest całkowicie prosta, lepiej nie kłaść pierwszego panelu równo ze ścianą.

1. Click Flex Vinyl

 • Przekręć długi bok pierwszego panelu drugiego rzędu do już zamontowanego panelu pod kątem 20-30°.

  Delikatnie podnoś i opuszczaj panel do zamontowania, jednocześnie naciskając trochę do przodu. Panele zatrzasną się. Nie zapomnij o naprzemiennym rozmieszczeniu łączeń końcowych!
 • Następnie wsuń poziomo trzeci panel. Lekko podnieś panel, który ma być zainstalowany, trzymając rękę pod spodem w odległości około 25 cm od końca.

  Delikatnie naciśnij kciukiem łączenie na krótkim boku, przesuwając się od wewnętrznego narożnika w kierunku zewnętrznym, aż usłyszysz i/lub poczujesz kliknięcie. Przed kontynuowaniem należy zawsze sprawdzić każde łączenie na krótkim boku (różnice wysokości i otwory).
  Możesz delikatnie nacisnąć kciukiem górną część każdego krótkiego łączenia, aby zapewnić dobre połączenie. Nie używaj młotka ani dobijaka, ponieważ może to spowodować uszkodzenie połączenia zatrzaskowego. Jest to najłatwiejsza metoda instalacji paneli zatrzaskowych Multifit.

  Kontynuuj montaż kolejnych rzędów paneli w kierunku skraju pomieszczenia. Najłatwiej pracuje się, siadając na już zamontowanych panelach.

 • Zainstaluj pierwsze trzy rzędy w żądanym położeniu przy ścianie. Weź cienką linkę i napnij ją wzdłuż zamontowanych paneli, aby sprawdzić i dopasować prostoliniowość zamontowanych paneli.

  Wykonaj dodatkowe kontrole prostoliniowości, gdy podłoga jest układana na większych powierzchniach, w nieregularnym kształcie lub w jednym kawałku (bez szczelin dylatacyjnych między pomieszczeniami).

  Pamiętaj o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej wzdłuż obwodu o szerokości co najmniej 2 mm, a najlepiej 5 mm.

Wskazówka: Aby ułatwić sobie pomiar, nowy rząd paneli umieść dokładnie na poprzednim. Teraz możesz idealnie zaznaczyć potrzebną odległość za pomocą pozostawionego kawałka panelu.

Wskazówka: Zawsze pozostawiaj szczelinę o szerokości ok. 5 mm między panelem a ścianą. Dzięki temu podłoga zyska przestrzeń potrzebną do rozszerzania się, co zapobiegnie jej wypaczaniu w przypadku dużych różnic temperatur.

Na samym końcu możesz wykończyć podłogę węższymi panelami. Czy masz ścianę, która nie jest całkowicie prosta? Zmierz odchylenie za pomocą kątomierza i przenieś pomiar, rysując go na panelu winylowym. Wytnij potrzebny kształt i zatrzaśnij panel w przedostatnim rzędzie.

Gotowe! W Twoim pomieszczeniu jest teraz piękna podłoga winylowa.

Aby uzyskać więcej szczegółów na temat instalacji podłogi Click Flex Vinyl, zapoznaj się z instrukcjami instalacji.

2. Przyklejana podłoga elastyczna

 • Narysuj linię wzdłuż dwóch pierwszych rzędów dopasowanych na sucho. Linia ta wyznacza miejsce, w którym należy nałożyć klej.

 • Dopasuj teraz na sucho pierwsze rzędy. Zaleca się przesunięcie rzędów o co najmniej 30 cm, aby krótkie łączenia brzegowe nie leżały w jednej prostej linii. Możesz jednak wypróbować inne wzory paneli, aby dopasować je do własnych upodobań.

  Upewnij się, że pierwsze rzędy znajdują się w idealnie prostej linii. Na przykład może się zdarzyć, że ściana początkowa jest lekko nachylona. Można to sprawdzić, trzymając cienką linkę, i w razie potrzeby skorygować prostoliniowość podłogi.

  Przed umieszczeniem paneli na kleju upewnij się, że zostały one przycięte do odpowiedniego rozmiaru, tak aby dokładnie pasowały pomiędzy ścianą a już zamontowaną panelem.

 • Zdejmij panele zamocowane na sucho.

 • Nałóż klej do podłóg winylowych na podłogę na mniej więcej taką samą szerokość jak dwa pierwsze rzędy. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi kleju do podłóg winylowych. Zalecamy stosowanie specjalnie opracowanego markowego kleju do podłóg winylowych.

 • Zainstaluj dwa pierwsze rzędy zgodnie z linią początkową. Umieść panele na kleju, ustaw w odpowiedniej pozycji i dociśnij lub obróć, aby zapewnić dobre przeniesienie kleju na spodnią stronę paneli. Wszelkie pozostałości kleju należy natychmiast usunąć wilgotną szmatką. Nigdy nie używaj detergentów.

 • Kontynuuj procedurę do ukończenia montażu w całym pomieszczeniu.

 • Użyj ciężkiej rolki, aby zapewnić najlepsze wiązanie i przenoszenie kleju. Odczekaj nie dłużej niż 30 minut przed rozpoczęciem wałkowania na zainstalowanej powierzchni.

Aby uzyskać więcej szczegółów na temat instalacji elastycznej podłogi klejonej, zapoznaj się z instrukcjami instalacji.

3. Alpha Vinyl

Podłogę Alpha Vinyl można montować na dwa sposoby. Preferowana metoda to metoda A (kąt–kąt):

Metoda A

 • Najpierw obróć krótki bok montowanego panelu do krótkiego boku już zamontowanego panelu, kierując się zasadą układania pod kątem.

 • Następnie ustaw nowo montowany panel pod kątem 20–30°. Spowoduje to również uniesienie wcześniej zamontowanych paneli w tym samym rzędzie, ponieważ ich krótkie boki są już połączone.

 • Teraz umieść OBIE ręce blisko łączenia w sposób przedstawiony na rysunku i pociągnij długi bok panelu do siebie.

 • Panele zatrzasną się. Możesz umieścić pióro w rowku lub rowek w piórze. Metoda polegająca na umieszczeniu pióra w rowku to najprostszy i najczęściej używany sposób montażu. Jeśli metoda A nie jest możliwa (np. w trudno dostępnych miejscach), można zastosować metodę B (dobijanie).

Metoda B

Panele Uniclic® można również łączyć poprzez dobijanie paneli do siebie. Eliminuje to konieczność ich podnoszenia. Metoda ta wymaga zastosowania specjalnego dobijaka do systemu Uniclic®. Paneli nie należy łączyć poprzez pojedyncze dobicie. Aby uniknąć uszkodzenia paneli, należy wspólnie dobijać je w sposób stopniowy.

 • Możesz najpierw ułożyć krótki lub długi bok panelu pod kątem, a następnie dobić w celu połączenia drugiego boku.
 • W miejscach, gdzie montaż paneli z systemem Uniclic® za pomocą dobijaka jest zbyt trudny (np. przy ścianie), możesz połączyć je, używając dociągacza i młotka.
 • Po zamontowaniu każdego panelu i przed przejściem do kolejnego panelu należy sprawdzić połączenie wszystkich krótkich i długich boków w celu upewnienia się, że nie powstają żadne szczeliny ani różnice w wysokości.
 • Kontynuuj montaż kolejnych rzędów paneli w kierunku skraju pomieszczenia. Najłatwiej pracuje się, siadając na już zamontowanych panelach.

 • Pamiętaj, aby pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 8 mm z każdej strony podłogi, wokół rur, progów i pod ościeżnicami.

Aby uzyskać więcej szczegółów na temat instalacji podłogi Alpha Vinyl, zapoznaj się z instrukcjami instalacji.

Dowiedz się więcej:

Zobacz film

Czy ten artykuł był przydatny?
Jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dziękujemy za opinię!

Ups. Coś poszło nie tak.

Wystąpił nieznany błąd. Spróbuj ponownie. Jeśli ten problem nie ustąpi, skontaktuj się.